Lederbrev 1. mai 2020

Lederbrev mai 2020

Kjære alle sammen,

Det er 1. mai i dag. I disse underlige coronatider vil vi benytte denne fine anledningen til å takke alle som har bidratt til å holde hjulene i gang gjennom utrettelig innsats, ikke minst gjennom avkall på våre normale sosiale omgangsformer. Vi takker alle som har sitt arbeid i helse- og sosialsektoren, eldreomsorgen, institusjonsvesen og ikke minst alle dem som har bidratt til å holde forsyning, transport, post og dagligvarehandelen i gang. Vi har også de som har tatt utfordringen med hjemmekontor med barn og familie, de som har måtte redusere arbeidspensumet eller befinner seg i en permittering eller har mistet arbeidet, i tankene våre. Gjennom denne felles innsatsen ser vi nå – smått om senn- resultater, det bærer frukt å være solidarisk i kampen mot corona – med det målet for øyet at vi skal sees og møtes igjen, vi skal «reise kjerringa» igjen!

Vi vil også få takke ungdommen og barna, de bærer kanskje den tyngste byrden fordi de taper tid, opplevelser, erfaringer og muligheter som man ikke uten videre kan ta – eller få – igjen. Jeg beundrer den tålmodigheten og innsikten de oppviser. Når jeg hører en 3-åring trøstende si: «Mormor – vi nok vente til corona forsvinner, da kan vi gå til badeland igjen» er det ganske rørende! Vår helseminister i Norge, Bent Høie, holdt en fantastisk tale til ungdommen, den er det verdt å få med seg: https://www.aftenposten.no/norge/i/rA2A18/hoeie-til-ungdommen-neste-sommer-finnes-ikke-naar-du-er-ung?&jwsource=cl

Vi i NKS har måttet avlyse eller forskyve alle vårens arrangementer. Vi savner Stammtisch/Table Ronde/Ut på tur/Nordix/Norsk dag i Zürich/Klubbreise! Vi savner å planlegge og organisere eventer for våre medlemmer og venner! Derfor er vi takknemlige for at vi har en flott nettside og mange medlemmer på vår FB-side! Her har vi muligheter til å dele litt av både hverdag og fest med hverandre. Send oss en liten film eller bilde om hvordan livet ditt er, hvordan fyller du hverdagen, hvilke gode ideer har du kunne sette ut i livet? Bilder, eller en kort tekst m/bilde eller videohilsner direkte på vår facebookside : Norgesklubben Sveits. Tips film med mobilkamera går helt fint. Vi legger ut på nettsiden fortløpende og gleder oss til å høre og se fra deg!

Coronatiden er vanskelig for oss alle. Reiser til Norge er blitt kansellert og grenser stengt. Å bli tatt fra friheten til å reise oppleves som vondt og smertefullt. Mange har foreldre de vil ta seg av og besøke, barn og barnebarn, venner, hus og hytte. Det er godt at vi har muligheten til å holde kontakt gjennom social media, e-post eller telefonen. På dette viset holder vi kontakt med våre kjære, venner og familie både nært og fjernt. Send et brev eller postkort – det er godt å få noe i postkassen som er håndskrevet.

  1. mai blir i år annerledes oss alle, enten vi er i Norge eller her i Sveits. Convid-19 skal ikke stoppe oss! Vi setter ut og heiser flagg, vi baker bløtkake og kransekake, spiser laks og is, vi tar på oss bunaden og synger «Ja, vi elsker dette landet», vi går i tog rundt spisebordet, vi hører på Kong Harald V’s tale og er takknemlige for at vi kommer fra et fritt og fantastisk vakkert land! Del din 17.Mai med oss på vår FB-side Norgesklubben Sveits- HIPP HIPP HURRA for 17. MAI!

Alle dere ønsker vi helse og sunnhet og ikke minst at vi snart sees igjen!!

Hjertelig hilsen

Beate Normann